Uprzejmie informujemy, iż szkolenie z zakresu BHP, PPOŻ i zakażeń szpitalnych dla studentów, którzy uzyskali zgodę na odbycie praktyk w SPZOZ w Sanoku odbędą w następujących terminach:
1 lipca, 31 lipca 2024 r.
Szkolenia odbywać się będą w Sali Edukacyjnej Szpitala SPZOZ w Sanoku (nad SOR), a rozpoczynać się będą o godzinie 08:00 w każdym z ww. terminów.
Szkolenie jest obowiązkowe !
UWAGA ! Przed rozpoczęciem praktyki studenci są zobowiązani dostarczyć wszystkie obowiązujące dokumenty niezbędne do odbycia praktyk do Działu Organizacyjnego pok. nr 13 – Budynek Administracji.
Nowy obowiązek ustawowy dla studentów:
Uprzejmie informujemy, że od dnia 15 lutego 2024r. na mocy ustawy z 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, aby móc realizować studenckie praktyki zawodowe/ zajęcia praktyczne, w trakcie których występuje okoliczność jakiejkolwiek formy kontaktu z osobami małoletnimi (poniżej 18 roku życia) konieczne jest dostarczenia zaświadczenia o niekaralności.
Stosowne zaświadczenie mogą Państwo uzyskać z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) na 2 sposoby:
1. Osobiście – należy się zgłosić do dogodnego Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (wykaz Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego), który znajduje się przy sądach powszechnych Opłata za otrzymanie zaświadczenia wynosi 30 zł.
Formularz zgłoszeniowy do pobrania
Formularz należy wypełnić swoimi danymi osobowymi oraz:
a) w pkt 11 należy wpisać: „dopuszczenie do działalności związanej z leczeniem, edukacją lub opieką nad małoletnimi w związku z realizacją programu studiów”,
b) w pkt 12 należy zaznaczyć: „kartoteka karna” oraz „kartoteka nieletnich”,
c) w punkcie 13 należy wpisać: „art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom, przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606)”.
WAŻNE – Otrzymane zaświadczenie wydane w wersji pisemnej należy dostarczyć w oryginale do Działu Organizacyjnego. Nie ma możliwości przesłania zaświadczenia drogą mailową.
2. Elektronicznie pod adresem: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web Aby wystąpić o zaświadczenie do KRK drogą elektroniczną należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty. Opłata za otrzymanie zaświadczenia wynosi 20 zł.
WAŻNE – Otrzymane zaświadczenie należy przesłać drogą elektroniczną na adres dzial.organizacyjny@zozsanok.pl w formacie XML oraz PDF. Wydrukowane zaświadczenie nie może być uznane za ważny dokument.
Formularz student powinien wypełnić swoimi danymi osobowymi oraz:
a) w pkt 11 należy zaznaczyć: „kartoteka karna” oraz „kartoteka nieletnich”,
b) w punkcie 12, tam gdzie jest miejsce w tabeli na wpisanie zakresu danych, które mają być przedmiotem informacji o osobie, należy wpisać w tabelce: „art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom, przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606)”.
Więcej informacji mogą Państwo uzyskać na stronie – https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego
WAŻNE – w przypadku niedostarczenia wymaganego zaświadczenia lub dostarczenia zaświadczenia, nie zgodnego z wyżej wymienionymi wymogami które nie zawiera elementów wymienionych w instrukcji wypełniania formularza nie zostaną Państwo dopuszczeni do realizacji praktyk zawodowych/zajęć praktycznych.
Dodatkowo, studenci, którzy w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwali w państwach innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa (cudzoziemcy) zobowiązani są do złożenia oświadczenia o państwie lub państwach, w których zamieszkiwali wraz z informacją z rejestrów karnych tego/ tych państwa/ państw do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Informację z rejestru karnego należy dostarczyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym Oświadczenie o zamieszkiwaniu w innym miejscu.
Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Informacje z rejestrów karnych obowiązujące cudzoziemców oraz obywateli RP, którzy w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwali w innym państwie/ państwach:
1. Należy złożyć w języku obowiązującym w danym państwie/państwach wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
2. W sytuacji, gdy dane państwo nie przewiduje sporządzenia wskazanej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego w powyższym zakresie, wówczas należy złożyć oświadczenie – Oświadczenie, że państwo nie wyda informacji lub nie prowadzi rejestru.
Studenci, których państwo obywatelstwa z powodów politycznych mogłoby nie wydać stosownego zaświadczenia/informacji mogą dostarczyć powyższe oświadczenie.
Na praktyki zawodowe studenci kierowani są na podstawie skierowania (wniosku) ze strony uczelni, adresowanego do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku lub prośby studenta bezpośrednio adresowanej do Dyrektora SPZOZ w Sanoku.
Skierowanie/prośba powinny zawierać następujące informacje:
1) imię i nazwisko studenta
2) adres zamieszkania
3) numer telefonu, e-mail
3) nazwa uczelni, rok, kierunek studiów
4) proponowany termin odbycia praktyk
5) program praktyk
Po podpisaniu przez Dyrektora SPZOZ w Sanoku skierowania/prośby pracownik Sekretariatu powiadamia o tym studenta (w formie pisemnej). Aby student mógł odbyć praktyki musi być podpisane Porozumienie w sprawie organizacji praktyki pomiędzy uczelnią a SPZOZ w Sanoku. Ze strony uczelni sygnatariuszem umowy jest rektor, dziekan, dyrektor instytutu lub inna osoba upoważniona do spraw studenckich praktyk zawodowych, zaś ze strony SPZOZ w Sanoku Porozumienie podpisuje Dyrektor Naczelny lub osoba upoważniona. Porozumienie sporządza się w 2 egzemplarzach. Praktykanci nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Po podpisaniu Porozumienia, Uczelnia kieruje studenta na praktykę. Szpital wyznacza opiekuna praktyki i w porozumieniu ze studentem, określa termin praktyki.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem praktyk student:
– zostaje przeszkolony z zakresu BHP i PPOŻ.
– studenci składają podpisane oświadczenie w Dziale Organizacyjnym najpóźniej w dniu rozpoczęcia praktyk
– zapoznaje się z załączonym materiałem szkoleniowym z zakresu ochrony danych osobowych
materiał szkoleniowy dla osób odbywających praktyki w SPZOZ w Sanoku
Po zapoznaniu się z materiałem szkoleniowym, student drukuje i podpisuje formularz Oświadczenia – oświadczenie dla osób odbywających praktyki w SPZOZ w Sanoku
Klauzula informacyjna – klauzula informacyjna dla osób odbywających praktyki w SPZOZ w Sanoku
Studenci powinni posiadać:
1) dokumenty potwierdzające ubezpieczenie od OC i NNW (z poszerzeniem ubezpieczenia o ryzyko chorób zakaźnych obejmujące pokrycie kosztów postępowania profilaktycznego w przypadku ekspozycji zawodowej) na okres trwania praktyk, w przypadku gdy uczelnia nie ubezpiecza studenta w czasie odbywania przez niego praktyk.
2) aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych z aktualnymi badaniami oraz aktualne orzeczenie lekarskie lekarza medycyny pracy.
3) udokumentowane szczepienie przeciwko WZW typu B
4) ochronne obuwie i ubranie medyczne,
5) obowiązkową dokumentację niezbędną do zaliczenia,
6) identyfikator wykonany przez studenta we własnym zakresie.
Studenci zostają zapoznani z treścią Regulaminu Pracy obowiązującego w SPZOZ w Sanoku. Po odbyciu praktyki, opiekun dokonuje wpisu w stosownym dokumencie, który potwierdza odbycie praktyki przez studenta zgodnie z programem. Ze swojej strony zapewniamy, że studenci wyższych uczelni mogą zapoznać się z pracą szpitala specjalistycznego, nowocześnie wyposażonego, dysponującego wyspecjalizowaną kadrą.
Informacje w sprawie praktyk:
mgr Edyta Dżułyk – Kierownik Działu Organizacyjnego
pok. Nr 13 – Budynek Administracji Szpitala SPZOZ w Sanoku
ul. 800-lecia 26
telefon: 134656269
e-mail: edzulyk@zozsanok.pl
Podstawa prawna odbywania praktyk studenckich
USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (T.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 160; zm.: Dz. U. z 2018 r. poz. 138 i poz. 650.)
Art. 21. [Świadczenia zdrowotne w ramach wolontariatu]
1. Świadczenia zdrowotne mogą być udzielane również w ramach wolontariatu, na zasadach określonych w porozumieniu, o którym mowa w art. 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zawartym z wolontariuszem.
2. Do wolontariatu stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
3. Studenci zdobywający kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego oraz uczestnicy studiów doktoranckich mogą brać udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ramach kształcenia w podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni medycznej lub innej uczelni, w której prowadzone jest kształcenie w kierunkach medycznych, pod bezpośrednim nadzorem osób wykonujących zawód medyczny właściwy ze względu na treści kształcenia.
USTAWA z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (T.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1318; zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1524 oraz z 2018 r. poz. 1115.)
Art. 22. [Obowiązki osób wykonujących zawód medyczny]
1. W celu realizacji prawa, o którym mowa w art. 20 ust. 1, osoba wykonująca zawód medyczny ma obowiązek postępować w sposób zapewniający poszanowanie intymności i godności pacjenta.
2. Osoby wykonujące zawód medyczny, inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, uczestniczą przy udzielaniu tych świadczeń tylko wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na rodzaj świadczenia lub wykonywanie czynności kontrolnych na podstawie przepisów o działalności leczniczej. Uczestnictwo, a także obecność innych osób wymaga zgody pacjenta, a w przypadku pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody, jego przedstawiciela ustawowego, i osoby wykonującej zawód medyczny, udzielającej świadczenia zdrowotnego.
USTAWA z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (T.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 617; zm.: Dz. U. z 2018 r. poz. 650 i poz. 697.)
Art. 36. [Obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta]
1. Lekarz podczas udzielania świadczeń zdrowotnych ma obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta.
2. (uchylony).
3. Lekarz ma obowiązek dbać, aby inny personel medyczny przestrzegał w postępowaniu z pacjentem zasady określonej w ust.1.
4. Do klinik i szpitali akademii medycznych, medycznych jednostek badawczo-rozwojowych i innych jednostek uprawnionych do kształcenia studentów nauk medycznych, lekarzy oraz innego personelu medycznego w zakresie niezbędnym do celów dydaktycznych nie stosuje się art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta